Dėl nuostolių atlyginimo už pažeidimus energetikos srityje
Energetikos teisė – ūkinės teisės šaka, reguliuojanti teisinius santykius energetikos srityje tarp vartotojų ir išteklių tiekėjų. Kiekvienas iš mūsų savo buityje ar versle esame vartotojai bei kasdien susiduriame su poreikiu naudotis elektros energija, gamtinėmis dujomis ir (ar) kitais energetiniais ištekliais.
Neretai, ypač dabartinės energetinės krizės metu, dažnėja situacijos, kai energetikos srityje veikiančios įmonės: nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, skirstomųjų elektros ar dujų tinklų operatoriai, rangovinės organizacijos, saulės ar vėjo elektrinių pardavėjai ar montuotojai, netinkamai vykdo įstatymuose nustatytas ar sudarytose sutartyse prisiimtas pareigas bei įsipareigojimus.
Akcentuotini dažniausiai pasitaikantys vartotojų teisių pažeidimai energetikos srityje:
– Prisijungimo sąlygų išdavimo vėlavimas pagal teisės aktuose nustatytus terminus;
– Vėlavimas suteikti elektros ar dujų įrenginių prijungimo paslaugą prie skirstomųjų tinkle;
– Vėlavimas sumontuoti saulės ar vėjo ekektrines sutartyse nustatytais terminais;
– Netinkamas suvartotos elektros energijos apskaitymas ir sąskaitų išrašymas ir kt.
Dėl šių pažeidimų vartotojai neretai patiria ne tik nepatogumus, bet ir nuostolius, kadangi negali prijungti laiku prie skirstomųjų tinkle savo įrenginių, negali numatytu laiku įsikurti savo objektuose, negali naudotis sumontuota saulės ar vėjo elektrine ir vartoti šių elektrinių pagaminta energija, o kartais praranda APVA paramą.
Nesutarimai dėl patirtų nuostolių atlyginimo minėtais klausimais gali sukelti ilgai trunkančius ginčus ir teisinius procesus, kurių kartais įmanoma išvengti žinant ir aktyviai ginant vartotojų teises.