Ar Koronavirusą galima laikyti force majeure (nenugalima jėga)? Sutarčių vykdymas pasikeitus aplinkybėms

2020-03-15 Vyriausybė nutarimu Nr. 207 (toliau – Nutarimas) Lietuvos Respublikoje paskelbė trečią (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygį ir visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje karantiną.

Ši situacija turės neigiamas pasekmes beveik visiems, o ypatingai juridinių asmenų tarpusavio sandorių tinkam vykdymui ir fizinių asmenų įsipareigojimams pagal sudarytus sandorius.

CK 6.204 str. 1 d. nustatyta, kad jeigu įvykdyti sutartį vienai šaliai tampa sudėtingiau negu kitai šaliai, ši šalis privalo vykdyti sutartį atsižvelgiant į kitose šio straipsnio dalyse nustatytą tvarką.

Sutarties vykdymo suvaržymu laikomos aplinkybės, kurios iš esmės pakeičia sutartinių prievolių pusiausvyrą, t. y. arba iš esmės padidėja įvykdymo kaina, arba iš esmės sumažėja gaunamas įvykdymas, jeigu:

1) tos aplinkybės atsiranda arba nukentėjusiai šaliai tampa žinomos po sutarties sudarymo;

2) tų aplinkybių nukentėjusi šalis sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti;

3) tų aplinkybių nukentėjusi šalis negali kontroliuoti;

4) nukentėjusi šalis nebuvo prisiėmusi tų aplinkybių atsiradimo rizikos.

To paties straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad kai sutarties įvykdymas sudėtingesnis, nukentėjusi sutarties šalis turi teisę kreiptis į kitą šalį prašydama sutartį pakeisti. Šis prašymas turi būti pagrįstas ir pareikštas tuoj pat po sutarties įvykdymo suvaržymo. Kreipimasis dėl sutarties pakeitimo savaime nesuteikia nukentėjusiai šaliai teisės sustabdyti sutarties vykdymą. Jeigu per protingą terminą šalys nesutaria dėl sutarties pakeitimo, tai abi turi teisę kreiptis į teismą. Teismas gali:

1) nutraukti sutartį ir nustatyti sutarties nutraukimo datą bei sąlygas;

2) pakeisti sutarties sąlygas, kad būtų atkurta šalių sutartinių prievolių pusiausvyra.

Tokiu atveju, sutarties šalis, siekianti pasinaudoti šia nuostata, privalo pateikti prašymą pakeisti sutartį nedelsiant po sutarties įvykdymo suvaržymo, tačiau tai nesuteikia teisės vienašališkai stabdyti sutarties vykdymą.

Tai reiškia, kad net ir kreipusis dėl sutarties pakeitimo, sutartis turėtų būti ir toliau vykdoma. Tik tokiu atveju, jei šalims nepavyktų susitarti dėl sutarties pakeitimo, šalys turėtų kreiptis į teismą, kuris išspręstų jų ginčą.

Atsakomybė už sutarčių nevykdymą yra numatyta ne tik Civiliniame kodekse (palūkanos, baudos ir pan.), tačiau šalys paprastai atsakomybę individualiai aptaria ir akceptuojamoje sutartyje.

CK 6.212 straipsnis nustato atvejį, kuomet šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą – šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties neįvykdymą, jeigu ji įrodo, kad sutartis neįvykdyta dėl aplinkybių, kurių ji negalėjo kontroliuoti bei protingai numatyti sutarties sudarymo metu, ir kad negalėjo užkirsti kelio šių aplinkybių ar jų pasekmių atsiradimui. Nenugalima jėga (force majeure) nelaikoma tai, kad rinkoje nėra reikalingų prievolei vykdyti prekių, sutarties šalis neturi reikiamų finansinių išteklių arba skolininko kontrahentai pažeidžia savo prievoles.

Jeigu aplinkybė, dėl kurios neįmanoma sutarties įvykdyti, laikina, tai šalis atleidžiama nuo atsakomybės tik tokiam laikotarpiui, kuris yra protingas atsižvelgiant į tos aplinkybės įtaką sutarties įvykdymui.

Sutarties neįvykdžiusi šalis privalo pranešti kitai šaliai apie nenugalimos jėgos aplinkybės atsiradimą bei jos įtaką sutarties įvykdymui. Jeigu šio pranešimo kita šalis negauna per protingą laiką po to, kai sutarties neįvykdžiusi šalis sužinojo ar turėjo sužinoti apie tą aplinkybę, tai pastaroji šalis privalo atlyginti dėl pranešimo negavimo atsiradusius nuostolius.

Šios nuostatos neatima iš kitos šalies teisės nutraukti sutartį arba sustabdyti jos įvykdymą, arba reikalauti sumokėti palūkanas.

Šiuo atveju tikėtina, kad pandemija galės būti laikoma nenugalima jėga. Tačiau reikia nepamiršti įvertinti konkrečios sutarties nuostatas dėl nenugalimos jėgos, sutarties šalies veiksmus, kurių ji ėmėsi siekiant įvykdyti sutartį bei į aplinkybę, ar pandemiją ir su ja susijusius paskelbtus ribojimus buvo galima numatyti iš anksto.

Pateikiama informacija yra bendro pobūdžio. Konkrečios situacijos individualus vertinimas tiksliausiai gali būti pateikiamas tik įvertinus visas su sandoriu susijusias aplinkybes. Išsamesnę informaciją galite gauti kreipdamiesi į mus.


Share on Facebook


Ryšiai su visuomene

Raktažodžiai

advokatai advokatas advokatu bendrija Atleidimas Bankrotai Bausmės vykdymo atidėjimas Bendrija darbdavys fizinis asmuo juridinis asmuo kreditorius Lietuvos Aukščiausiasis Teismas Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas Lizingo sutartis magnuslex nuostatų paskolos sandoriai Senaties terminas Sutuoktinių prievolės Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje vekseliai įstatų keitimas Žemės sklypo atidalijimas

Paieška

Kontaktai

Kalvarijų g. 98–37, LT-08211 Vilnius, Lietuva

+370 (5) 2199472 (tel./faks.) info@gremar.lt

2024 m. © Advokatų profesinė bendrija Markevičius, Lukoševičius ir partneriai. Be sutikimo kopijuoti ir platinti tinklapio informaciją draudžiama

Į viršų Į titulinį puslapį