Sutuoktinių bendros prievolės

Šiuolaikinėje visuomenėje santuokos nutraukimas – labai dažnas atvejis. Tenka apgailestauti, kad santuokos nutraukimas tapo ko ne mados reikalas, ir kuo triukšmingesnis skyrybų procesas, tuo didesnį moralinį pasitenkinimą jaučia santuokos nutraukimo proceso dalyviai.
Mūsų šiuolaikinė visuomenė savo poreikių tenkinimui dažnai naudojasi kreditavimo paslaugas teikiančių įmonių paslaugomis, todėl nutraukiant santuoką neretai iškyla sutuoktinių civilinės atsakomybės pagal turtines prievoles klausimas. Analizuodamas teismų sprendimų, priimtų civilinėse bylose dėl santuokos nutraukimo pagrįstumo ir LR CK III knygoje įtvirtintų teisės normų taikymą, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas plenarinėje sesijoje 2010-05-20 priėmė nutarimą Nr. 3K-P-186/2010, kuriuo išsprendė aktualius teisės klausimus, reikšmingus vienodam teisės aiškinimui ir taikymui. Minėtame nutarime yra aptartas ir sutuoktinių bendrų prievolių atsiradimo, jų vykdymo klausimas.

Dar 2008 m. spalio 13 d. nutartyje Nr. 3K-3-482/2008 Lietuvos Aukščiausiais teismas nurodė, kad sutuoktiniai atsako pagal skirtingų rūšių turtines prievoles, kurios gali būti asmeninės arba bendros, o bendros – dalinės arba solidariosios. Santuokos metų prisiimtų prievolių kvalifikavimo klausimas yra labai svarbus ne tik patiems sutuoktiniams, bet ir jų kreditoriams, kadangi priklausomai nuo prievolės pobūdžio kreditorius įgyja vieną arba du skolininkus, net ir tada, kai sandorį su kreditoriumi yra sudaręs vienas iš sutuoktinių (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2010 m. gegužės mėn. 20 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-P-186/2010).

Prievolių tinkamas kvalifikavimas taip pat yra susijęs ir su šių prievolių įvykdymo klausimu. Bendros sutuoktinių prievolės, kurios yra susijusios su bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, kylančios iš vieno iš sutuoktinių vardu sudarytų sandorių, tačiau esant kito sutuoktinio sutikimui arba vėliau šio sutuoktinio patvirtintų, taip pat kitos šeimos interesais prisiimtos prievolės, o taip pat ir solidariosios sutuoktinių prievolės vykdomos iš bendro sutuoktinių turto (LR CK 3.109 str. 1 d.).

Santuokos nutraukimo procese labai svarbu nustatyti kiekvienos santuokos metu atsiradusios prievolės prigimtį, kadangi prievolės taip pat yra dalijamos tarp sutuoktinių bei turi įtakos santuokos metu įgyto dalijamo turto balansui. Prasidėjus santuokos nutraukimo procesui būtina kreiptis į teisininkus, kadangi tokio pobūdžio ginčuose šalys ne visada vadovaujasi sveiku suvokimu, neretai noras atkeršyti vienas kitam dar labiau gilina dvasinį šalių atotrūkį, todėl šalys dažnai negali prieiti kompromiso ir tokie ginčai užsitęsia metų metus, alindami šalis ne tik emocine, bet ir finansine prasme. Jūsų pačių labui jautrius santuokos nutraukimo ginčų klausimus būtina aptarti su advokatais arba teisines paslaugas teikiančiomis įmonėmis.

Šaltinis : http://www.infolex.lt/tp/161415


Social relations

Tags

advokatai advokatas advokatu bendrija Atleidimas Automobilio statymas kiemuose Bankrotai Bausmės vykdymo atidėjimas Bendrija darbdavys fizinis asmuo juridinis asmuo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas Lizingo sutartis magnuslex Nepilnamečio vaiko išlaikymas Senaties terminas Sutuoktinių prievolės Teismo paskirtos baudos pakeitimas kita bausme Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje Žemės sklypo atidalijimas

Search

Contacts

Kalvarijų g. 98–37, LT-08211 Vilnius, Lietuva

+370 (5) 2199472 (phone/fax) info@gremar.lt

2024 m. © Advokatų profesinė bendrija Markevičius, Lukoševičius ir partneriai. Be sutikimo kopijuoti ir platinti tinklapio informaciją draudžiama

TOP Home page